Administrative Staff
2303  Rhonda Greene (Principal)
2305 Michael Moon (Assistant Principal)

Office Staff
2315 Della Koonce (PowerSchool Data Manager)
2300 Rebecca Moody (Front Desk)

2314 Teresa Younger (Bookkeeper)

Guidance Office
2313 Nicoltra Braswell (Middle Grades Counselor)
2312 Ryan Murphy (Elementary Counselor)

Exceptional Children
2311 Nicole Moore (Compliance Specialist)
2363 Adrienne Evans / Tova Marks / Zeberia Nicholson
2336 Felicia Jones / Tanecia Sutton / Danielle Harris
2365 Kameron Watson / Debra Holmes
2344 Stephanie Bradshaw
2355 Janine Colello
2355/2390/2339 Kia Holmes
2324 Marla Lawson
2390 Tracy Rayner
2364 Diane Tilghman
2339 Julie Wilson

Pre-K Teachers
2388 Katie Mills / Breonna King

Kindergarten Teachers
2323 Marsha Heath / Joy Deal
2321 Susan LangstonNancy Davis
2342 Casey Schertzinger
2322 Carlissa TaylorJacqueline Suggs

First Grade Teachers
2324 Emily Burkett / Trista Johnson (Cheerleading coach)
2349 Meredith Criswell / Stacie Carter
2326 Sara PenningtonKimberly Taylor
2335 Rebecca SmithLottie Lawson

Second Grade Teachers
2350 Angela Hathaway
2332 Deanna Jenkins
2334 Melissa Manning
2329 Katie McCarter

Third Grade Teachers
2320 Kristin Allison
2327 Katie Langston
2352 Amanda Price
2347 Emily Riley
2351 Darylanne Towery

Fourth Grade Teachers
2343 April Modlin
2356 Melissa Shackelford
2310 Sarah Stocks
2348 Gwen Wade

Fifth Grade Teachers
2338 Kristian Dawson-Chadwick
2375 Taylor Pope
2340 Sally St. John
2341 Amy White

Sixth Grade Teachers
2370 Carla Batchelor (Math)
2362 Matthew Formy-Duval (Social Studies)
2360 Patrick Phelps (Science)
2369 Susan Powell (ELA)

Seventh Grade Teachers
2366 Brad Brown (ELA)
2301 Nichole Hathaway (Math/Volleyball coach/Assistant Athletic Director)
2358 Mattie Sowers (Science)
2384 Willette Strickland (Math)
2359 Christine Tilghman (ELA)
2371 Jessie Van Cura (Social Studies)

Eighth Grade Teachers
2366 Brad Brown (ELA)
2318 Ashley Deaver (Math)
2383 Wes Hazelgrove (ELA)
2357 Nicolette Morgan (Math Curriculum Specialist)
2380 Mary Riddick (Science)
2373 Courtney Rubio (Social Studies)
2384 Willette Strickland (Math)

K-5 Resource Teachers
2387 Traci Banks (Media)
2354/2374 David Owens (PE/Athletic Director/Baseball coach)
2330 Jana Powell (Music)
2337 Stephanie Smith (Art)

Middle Grades Resource Teachers
2382 Frank Bland (PE/Girls’ basketball coach)
2361 Stephanie Harrell (CTE/STEM)
2328 Luis Rubio (CTE/FFA)
2378 Sidney Tobias (Art)
2379 Kate Williams (Band/Chorus)

Custodial Staff
Theavon Arnold (Lead Custodian)
Megan Barwick
Jonathan Moody
Richard Moody
Penny Sauls

Support Staff
2387 Traci Banks (Media Coordinator)
2372 Reginald Clark (ISS/Football coach/Boys’ Basketball coach/Soccer coach)
2353 Desonnia Cooley (Cafeteria Manager)
2357 Nicolette Morgan (Math Curriculum Specialist)
2302 Amber Murphy (ESL)
2316 Carolyn Patrick (Social Worker)
2317 Angela Stroud (Nurse)
2302 Katie Stump (Speech)
2325 Katy Wyborny (Digital Learning Specialist)

Advertisements